Amerikában nem veszik komolyan a brüsszeli vámfenyegetéseket: úgyse vetik be

A New York Times újságírója azt boncolgatja, képes lenne-e az EU megtenni ezt a lépést az USA-val szemben.

Merz arról beszélt, hogy gazdaságilag Németországban kezd normalizálódni a helyzet, megkezdődött a pozitív változás.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi vitáról folytatott tárgyalásokon már közel járnak a megoldáshoz – jelentette ki Friedrich Merz német kancellár pénteken hagyományos nyári sajtótájékoztatóján Berlinben.
Ezt is ajánljuk a témában
A New York Times újságírója azt boncolgatja, képes lenne-e az EU megtenni ezt a lépést az USA-val szemben.
Újságírók előtt a kancellár hangsúlyozta, hogy támogatja az Európai Bizottság arra vonatkozó törekvéseit, hogy még az augusztus 1-jei határidő előtt elfogadható kompromisszum szülessen.
Minél alacsonyabbak a védővámok mindkét oldalon, annál előnyösebb mindkét félnek”
– hangsúlyozta, leszögezve, hogy a vámok mindenkinek ártanak. Merz szerint nem reális azt gondolni, hogy a védővámokat nullára fogják csökkenteni, mert az nagy hatással lenne az amerikai költségvetésre.
A német kancellár arról is beszélt, hogy gazdaságilag Németországban kezd normalizálódni a helyzet, megkezdődött a pozitív változás. A kormány legfontosabb célja, hogy kihúzza az országot a recesszióból – mondta, megjegyezve, hogy a hangulat javul, a vezető gazdasági intézetek javítják a Németországgal kapcsolatos előrejelzéseiket, és jelentősen nőtt a befektetők érdeklődése az ország iránt. A szövetségi kormány arra törekszik, hogy Németországot újra versenyképesebbé tegye.
Kérdésre válaszolva a sajtótájékoztatón kitért arra is, hogy „egyfajta aggodalommal” várja a 2027-es francia elnökválasztást a szélsőjobboldal megerősödésének veszélye miatt. Megjegyezte azt is, hogy „más eredményt látott volna szívesen” a júniusi lengyel elnökválasztáson.
Ezt is ajánljuk a témában
Donald Trump augusztus 1-jei határidővel 30 százalékos vámháborúval fenyegeti az Európai Uniót, ami a transzatlanti kereskedelem szinte teljes leállásával járhat. Brüsszel kétségbeesetten próbál tárgyalni, miközben ellenlépéseket készít elő és új globális szövetségeseket keres.
„Az a kérdés, hogy az EU-t képesnek tartják-e ezeknek az országoknak a választói arra, hogy valódi megoldásokat találjanak korunk problémáira” – mondta Merz. Elismerte, hogy az uniót érő bírálatok egy része megalapozott, mert a brüsszeli intézmények „túlságosan szabályozottak, sőt bürokratikusak, és lassan reagálnak bizonyos változásokra”.
Nekünk is önkritikát kell gyakorolnunk, és a valóban fontos feladatokra kell összpontosítani, például a bevándorlás, az innováció, a versenyképesség és a biztonságpolitika területeire
– tette hozzá.
(MTI)
Fotó: RALF HIRSCHBERGER / AFP